Jste zde

Domů

Rhodos v kostce

Rhodos, větrné mlýny

Rhodos, známý také jako Ostrov slunce, je největším z Dodekanského souostroví a čtvrtým největším ostrovem Řecka (rozloha cca 1400 km2).

300 dní v roce na Rhodosu svítí slunce, a to je skvělá zpráva pro všechny, kteří zde chtějí strávit dovolenou u moře a na pláži. Na ostrově ležícím u jižního pobřeží Turecka v Egejském moři žije asi 125 tisíc obyvatel. Zatímco je na ostrově tucet měst, většina ostrovanů bydlí ve stejnojmenném hlavním městě.

Hornatý ostrov je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací v Evropě, a to samozřejmě nejen díky své jedinečné krajině. Dlouhé písečné pláže zvou ke koupání, skalnaté zátoky potěší srdce každého romantika a z útesů budete mít nádherný výhled na moře.

Kdo rád podniká pěší túry, měl by se vydat do vnitrozemí ostrova. To je především hornaté a nabízí také zajímavou flóru a faunu.

Celé Dodekanské souostroví má asi 3000 hodin slunečního svitu za rok a je jedním z nejslunečnějších regionů v Evropě. Plážová sezóna začíná na jaře a díky Egejskému moři, které může dosahovat teploty až 28 stupňů, trvá někdy až do listopadu. Červenec a srpen jsou nejteplejšími měsíci na ostrově Rhodos, kdy se teploty vzduchu šplhají až na 40 stupňů. Vzhledem ke klimatickým podmínkám s nízkou vlhkostí vzduchu a příjemným pobřežním větrem, si ale i přes velké horko můžete letní dovolenou maximálně užít.

Kulturní nabídka na ostrově je také zajímavá a mnohdy unikátní. Staré Město rhodoské metropole s Palácem velmistrů a pozůstatky mohutných hradeb jsou již dlouho magnetem pro turisty. Kromě nesmírně cenné a zajímavé mozaiky se uvnitř paláce nachází také kopie slavného sousoší Láokoóna. Všichni umělci, kteří se na mramorové kopii antického sousoší podíleli, pocházeli z ostrova. Bronzový originál byl bohužel ztracen.

Celé Staré Město je již několik let na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je proto udržováno s nejvyšší pečlivostí. Další zajímavostí na ostrově je například Údolí motýlů na severozápadě a lázně Kallithea na severovýchodě ostrova.

Jednou z nejvíce nejnavštěvovanějších atrakcí je městečko Lindos s jeho slavnou Akropolí. Město se vyznačuje četnými bílými domy, často zdobenými růžovými květy ibišku, úzkými uličkami a mnoha osly, kteří mají na hřbetě unavené turisty.

Pokud se vydáte po pobřežní silnici směrem na jih, dostanete se do některého z letovisek, jako např. Kolymbia nebo Gennadi, a dále až k městečku Kattavia. Z něj vede odbočka na poloostrov Prasonisi, který je s Rhodosem spojen písčinou.

Pokud se o kulturu moc nezajímáte, přijdete si na své především v jihovýchodně položeném turistickém centru Faliraki. Na tomto místě je nespočet barů, nočních klubů a restaurací vedle sebe. Z příjemné večeře při svíčkách můžete hned vyrazit na návštěvu jednoho z klubů až do časných ranních hodin.

Na ostrově se nachází mezinárodní letiště Rhodos Island International, kam přilétají charterové lety z celé Evropy. Pokud chcete na ostrov přijet vlastním vozem, můžete využít trajekt z řecké pevniny. Síť veřejné dopravy na ostrově je také velmi dobrá, autobusem se můžete dostat na velkou část ostrova.

Rhodos na FB

Afántou

23.07.2018 - 13:00

Clear skyWest-northwest, Light breeze, 1.7 m/s33°C

0 mm srážek

Tlak: 1004.8 hPa

Lindos

23.07.2018 - 12:00

Clear skySoutheast, Light breeze, 2.5 m/s30°C

0 mm srážek

Tlak: 1005.0 hPa

Rhodos

23.07.2018 - 12:00

Clear skyWest, Moderate breeze, 6.7 m/s28°C

0 mm srážek

Tlak: 1005.4 hPa

Předpověď počasí na yr.no.